Syberia i Polska | konferencja naukowa
W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbyła się dwudniowa konferencja naukowa, która skupiła się na dyskusji na temat kulturowych powiązań między Polską i Syberią. Konferencja, zatytułowana "Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii", przyciągnęła m.in. historyków, literaturoznawców czy etnografów z całej Polski.
Celem konferencji było przeanalizowanie najistotniejszych zagadnień z polsko-syberyjskich stosunków na przestrzeni wieków. Uczestnicy i uczestniczki mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat szerokiego spektrum zagadnień dotyczącego dziejów Polaków na Syberii. Zaprezentowano kilkadziesiąt referatów z zakresu historii, genealogii, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, etnologii i muzykologii.
Badacze z całej Polski ukazali nam bogactwo tematów wiążących się z Syberią i Sybirakami. Wielu z nich wskazało na nisze, obszary czekające na uwagę naukowców.
W ramach konferencji zaprezentowano różnorodne perspektywy badawcze dotyczące Polaków na Syberii, w tym relacje z zesłania, historię osiedleńczą, a także kulturowe i literackie odniesienia do Syberii we współczesnej twórczości polskiej. Prezentowane prace dotyczyły różnych okresów i aspektów związanych z historią i kulturą Syberii, a także odwoływały się do współczesnych badań nad diasporycznymi społecznościami polskimi na Syberii.
W konferencji wzięli udział także członkowie tzw. Komisji Syberyjskiej z prof. Zbigniewem Wójcikiem na czele.
fot. Krzysztof Karpiński