Słuchowisko „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”
2 czerwca o 19:00 w radiowej Dwójce odbyła się premiera słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”. Słuchowisko jest wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart, mającym na celu przybliżenie postaci Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj.
Słuchowisko poprzedziła dyskusja o patronie Centrum 31 maja o godz. 21:00 w radiowej Dwójce, w której gośćmi Wacława Holewińskiego byli prof. Rafał Habielski, polski historyk, a także dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum i politolog. Tę godzinną, pełną ciekawostek rozmowę można odsłuchać tutaj.
Historia słuchowiska prowadzi słuchaczy przez różne aspekty życia Mieroszewskiego, od jego młodości w Krakowie po wydarzenia związane z okresem II wojny światowej i jego emigrację polityczną.
Juliusz Mieroszewski to postać o bogatej osobowości, która wykazywała się wszechstronnymi zainteresowaniami, w tym polityką, literaturą i filozofią. Mieroszewski był związany z paryskim pismem „Kultura”, gdzie publikował. Jako działacz polityczny walczył o prawa i wolności dla krajów wschodnich, takich jak Ukraina, Białoruś czy Litwa. Jego koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś) była próbą zwrócenia uwagi na te kraje jako istotne elementy polityki zagranicznej Polski.
Centralnym punktem słuchowiska jest historia przeszczepu serca, będącego symbolem przepływu idei i kultury między Polską a wschodnimi sąsiadami. Przeszczep serca odnosi się również do istoty życiowej działalności Mieroszewskiego, w kontekście polityki i symbolizuje oddanie dla sprawy, pasję, idee, oraz wytrwałość w walce o swoje przekonania. To, w jaki sposób Mieroszewski traktuje „serce” polityki, odzwierciedla jego zaangażowanie w dążenie do wolności, demokracji i suwerenności dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Ta metafora odnosi się również do potrzeby zrozumienia innych kultur, integracji z nimi i budowy mostów między różnymi narodami. W ten sposób „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” staje się opowieścią o tym, jak różnorodność kulturowa i polityczna może być kluczem do porozumienia i współpracy międzynarodowej, zwłaszcza między Polską a jej wschodnimi sąsiadami, takimi jak Ukraina, Litwa, Białoruś.
Scenariusz słuchowiska napisała Marta Sokołowska, dramatopisarka i laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor, reżyser filmowy i teatralny. Muzykę skomponował Yegor Zabelov, pochodzący z Mińska wirtuoz akordeonu.
Obsada:
Juliusz Mieroszewski – Piotr Grabowski
Kazimierz Mieroszewski – Piotr Napieraj
Inka – Jadwiga Czechowicz – Dagny Mikoś
Marek – Karol Kadłubiec
Maria – Magdalena Kozikowska-Pieńko
Lekarka – Anna Demczuk
Julia – Jagoda Rall
Mróz + Serce – Paweł Gładyś
reżyseria: Maciej Wiktor
scenariusz: Marta Sokołowska
muzyka: Yegor Zabelov
udźwiękowienie: Katarzyna Figat