Centrum Mieroszewskiego na festiwalu WATCH DOCS
Centrum Mieroszewskiego oraz portal Nowa Polszcza ponownie partnerami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
Już 22 listopada rozpocznie się 24. edycja festiwalu. Do 1 grudnia w warszawskich kinach, Muranów, Kinotece oraz nowo otwartym Kinomuzeum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będzie można zobaczyć wyselekcjonowane filmy dokumentalne, a także uczestniczyć w spotkaniach, których tematyka poruszy m.in. działalność rosyjskich szpiegów czy percepcję wojny na Ukrainie. Dla tych niebędących z Warszawy organizatorzy przygotowali specjalne projekcje online dostępne na platformie mojeekino.pl.
Centrum Mieroszewskiego i portal Nowa Polszcza aktywnie wspierają festiwal, organizując wybrane projekcje oraz spotkania z twórcami i twórczyniami filmów. Podczas zeszłorocznej edycji współorganizowaliśmy pokazy wstrząsającego filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu”, który zdobył najważniejszą nagrodę w konkursie głównym festiwalu. W tym roku przygotowaliśmy dla Was znacznie więcej wydarzeń.
„Kwiaty Ukrainy” – anarchiczna komedia czasów wojny: 67-letnia Natalia walczy o swoją oazę pośród kijowskich blokowisk.
- 22 listopada (piątek), godz. 18:00, KINOMUZEUM, po projekcji spotkanie z twórcami
- 28 listopada (czwartek), godz. 18:00, KINOMUZEUM, po projekcji spotkanie z twórcami
„Przechwycone” – najgłośniejszy ukraiński dokument roku. Przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy z rodzinami.
- 26 listopada (wtorek), godz. 18:00, Kino Muranów (sala Gerard), po projekcji dyskusja z udziałem ekspertów
- 27 listopada (środa), godz. 20:30, Kino Muranów (sala Gerard), po projekcji spotkaniem online z reżyserką Oksaną Karpovych
„Zinema. Kino na wojnie” – bezlitosna wiwisekcja propagandowego kina, które karmiło Rosjan nienawiścią do wszystkich, którzy odrzucili „ruski mir".
- 28 listopada (czwartek), godz. 20:30, Kinoteka (sala 3), po projekcji spotkanie z twórcami
- 29 listopada (piątek), godz. 18:15, Kinoteka (sala 2), po projekcji spotkanie z twórcami
Organizacja debat i spotkań poświęconych wojnie na Ukrainie i problematyce zbrodni wojennych pozwala łączyć sztukę z refleksją nad kluczowymi wyzwaniami współczesnego świata. Zapraszamy do kin.