Pokonać Rosję. Czy Europa jest na to gotowa?
Pomimo dwóch lat silnego ukraińskiego oporu i wsparcia zarówno Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych, Rosja pozostaje zdecydowana w swojej misji likwidacji ukraińskiej suwerenności i zapewnienia dominacji nad swoim zachodnim sąsiadem.
Widmo mitycznej eskalacji prześladuje Zachód i negatywnie wpływa na jego gotowość do zapewnienia Ukrainie wystarczającej pomocy, by pokonać agresora.
Jednak co by się stało, gdybyśmy przeformułowali problem, odchodząc od spekulatywnej możliwości eskalacji, a zamiast tego spróbowali ocenić potencjalne konsekwencje niepowodzenia w pokonaniu Rosji?
Gdyby Moskwa wyszła z tego konfliktu z poczuciem triumfu, jakie konsekwencje miałoby to dla Europy? Jakie krótko- i długoterminowe koszty polityczne i gospodarcze spadłyby na nas - Unię Europejską i członków NATO? Czy europejska opinia publiczna jest gotowa ponieść ciężar, który ciąży na niej z powodu niezdecydowania i zwlekania? I jaka powinna być nasza polityka, aby uniknąć zagrożeń płynących z niepokonanej Rosji?
Na te pytania odpowiedzieli goście debaty:
- moderator: Ernest Wyciszkiewicz (Centrum Mieroszewskiego)
- uczestnicy: Nona Mikhelidze (Istituto Affari Internazionali) // Keir Giles (Chatham House) // Mart Kuldkepp (University College London).
Transmisja wydarzenie jest dostępna tutaj.
fot. Philippe Veldeman