Chcę opowiedzieć o wojnie
„Chcę opowiedzieć o wojnie". Jak badać i dokumentować wojnę na Ukrainie?
Debata połączona z pokazem filmu z udziałem uchodźczyń z Ukrainy i badaczek.
Wojna na Ukrainie oraz napływ do Polski i innych krajów milionów ludzi uciekających przed rosyjską inwazją w krótkim czasie zaowocowało wieloma projektami badawczymi i dokumentacyjnymi, tak w środowisku akademickim, jak i poza nim. Badacze i aktywiści chcą nie tylko pomagać, ale również badać i pytać, zaś wielu uchodźców - choć nie wszyscy - chce opowiadać.
Magdalena Rigamonti porozmawia z badaczami i badaczkami z Polski i Ukrainy, którzy zbierają relacje uchodźców i uchodźczyń. Zapyta ich m.in. o to po co dokumentujemy i badamy doświadczenia uchodźców z Ukrainy? Jak rozmawiać z uchodźcami o doświadczeniu wojny? Jakich potrzeba do tego kompetencji? O czym najczęściej opowiadają i jaki wyłania się z rozmów zbiorowy obraz uchodźcy? Jak wykorzystać efekty badań, by nie trywializować doświadczenia wojny? Czy zebrane relacje mogą posłużyć jako materiał dowodowy w postępowaniu przeciwko sprawcom zbrodni?
W rozmowie wezmą udział:
- Anna Wylegała, koordynatorka projektu „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa wojny”
- Anna Furman, kierowniczka projektu dokumentowania zbrodni rosyjskich „Zakryti oczi” w Centrum Pamięci o Holokauście „Babi Jar”
- Jakub Kiersikowski, kierownik Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina
Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.
Przed rozmową zostanie zaprezentowany film krótkometrażowy, w którym swoją historię o pierwszych dniach pełnowymiarowej wojny i ucieczki do Polski opowiadają dwie uchodźczynie Switłana Miałyk i Nina Semjankiw. Ich osobiste doświadczenia zostają zderzone z wypowiedziami badaczek prowadzących rozmowy z uchodźczyniami w ramach projektu “Świadectwa wojny”.
BIOGRAMY
Anna Wylegała - socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się kwestiami pamięci biograficznej i społecznej w Polsce i na Ukrainie oraz historią społeczną wojny i wczesnego okresu powojennego w obu krajach. Autorka książek „Przesiedlenia a pamięć: studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich ‘ziem odzyskanych’” (2014), “Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce” (2021). Koordynatorka projektu „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa wojny”.
Anna Furman - prawniczka, wicedyrektorka Centrum Pamięci o Holokauście „Babi Jar”, współkierowniczka projektu dokumentowania zbrodni rosyjskich “Zakryti oczi” prowadzonego we współpracy z Yahad-In Unum. Kierowniczka projektu “Imiena”, w ramach którego zdigitalizowano około półtora miliona unikalnych dokumentów archiwalnych z okresu hitlerowskiej okupacji Kijowa w latach 1941-43 oraz okresu powojennego.
Jakub Kiersikowski - filozof, etyk, nauczyciel, kierownik Działu Wydarzeń i Promocji w Instytucie Pileckiego, kieruje Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Pomysłodawca i autor scenariusza czytań performatywnych świadectw ukraińskich pt. „Wojna i Pamięć”, reżyser i autor scenariusza spektaklu „Oswobodzeni” przygotowanego przez Instytut Pileckiego w związku z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę, ukazującego analogiczność polskiego i ukraińskiego doświadczenia.
Magdalena Rigamonti - dziennikarka, związana z Onet.pl. Wcześniej pracowała m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”,
„Newsweek Polska” i „Wprost”. Laureatka nagrody MediaTory, nagrody im. Dariusza
Fikusa, Grand Press, a także nagrody Picture of the Year za książkę “Echo” o
rzezi wołyńskiej, którą współtworzyła Maksymilianem Rigamonti. Autorka książek m.in. „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” - szesnaście rozmów z ludźmi, którzy przeszli piekło wojny, „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Dorosnąć do śmierci”.