Zapomniany pokój. Traktat ryski
Zapomniany pokój. Traktat ryski – Interpretacje i kontrowersje 90 lat później.
Traktat ryski w Polsce cieszył się (i nadal cieszy się) opinią porozumienia straconej szansy. Ile w tym prawdy? Czy można było zyskać więcej?
„Zapomniany pokój” – tak bez przesady można określić losy traktatu ryskiego po 90 latach od jego podpisania. Zawarty w Rydze 18 marca 1921 roku – zakończył wojnę między Polską i republikami sowieckimi: Rosją, Ukrainą i Białorusią. W światowej historiografii nigdy nie wzbudzał większych sporów interpretacyjnych, jak chociażby traktat wersalski. Czy jednak nie zbyt łatwo zapomina się o pokoju, który położył kres zmaganiom wojennym w Europie Wschodniej, trwającym nieprzerwanie od sierpnia 1914 roku?
Książka ta ma przybliżyć czytelnikowi debatę wokół traktatu ryskiego oraz najnowsze ustalenia dotyczące wojny polsko-bolszewickiej i jej konsekwencji. Niniejszy tom nie tylko prezentuje polskie i rosyjskie współczesne spojrzenie na te wydarzenia, ale także uwzględnia studia badaczy białoruskich, ukraińskich i łotewskich. Intencją redaktora było dostarczenie czytelnikowi reprezentatywnego wyboru aktualnych interpretacji, opartych na najnowszych wynikach badań historycznych.