W Polsce, ale obok Polaków? O białoruskiej emigracji
Obecność coraz większej liczby Białorusinów w Polsce staje się istotnym elementem społecznej rzeczywistości, a zjawisko to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście narastających represji reżimu Łukaszenki.
Spotkanie „W Polsce, ale obok Polaków? O białoruskiej emigracji” było okazją do głębszego zrozumienia doświadczeń i wyzwań, z jakimi borykają się Białorusini przebywający w Polsce. Chcieliśmy przyjrzeć się bliżej ich poszukiwaniom schronienia, pragnieniu swobodnego wyrażania tożsamości oraz dążeniu do wolności osobistej w obliczu represji politycznych.
Celem naszej dyskusji było również zrozumienie, jak polskie społeczeństwo reaguje na obecność białoruskich emigrantów. Jakie są spojrzenia i oczekiwania obu stron? Jakie Białorusini napotykają wyzwania, a jakie wartości są dla nich istotne w nowym otoczeniu?
Przyczyną do dyskusji był raport Centrum Mieroszewskiego z badań opinii publicznej „Białoruska emigracja w Polsce - opinie, postawy, dylematy”.
Do rozmowy zaprosiliśmy Pawła Barkouskiego, zastępcę przedstawicielki Zjednoczonego Gabinietu Przejściowego Białorusi ds. Odrodzenia Narodowego, prof. Julitę Makaro z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr. Maxa Rusta ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusję poprowadzi Piotr Pogorzelski, dziennikarz Biełsatu, autor podcastu „Po prostu Wschód”.
Wydarzenie było organizowane we współpracy z Witryną Domu Wschodniego.
fot. Marek Gorczyński