Prezentacja albumu „Walka z Cesarstwem Rosyjskim w rycinach Artura Grottgera”
Książka pod redakcją dr. Łukasza Adamskiego jest pierwszą publikacją na Ukrainie obrazów Artura Grottgera, wybitnego polskiego malarza romantycznego urodzonego w Galicji, poświęconych Powstaniu Styczniowemu i wydarzeniom, które go poprzedziły.
23 listopada odbyła się prezentacja albumu „Walka z Cesarstwem Rosyjskim w rycinach Artura Grottgera”.
W książce znalazły się obrazy Grottgera poświęcone powstaniu – część z nich była przechowywana we Lwowskiej Galerii Sztuki, skąd zostały skradzione w 1992 roku – a także esej o Grottgerze autorstwa prof. Grzegorza Bombiaka oraz artykuł o historii walki z Cesarstwem Rosyjskim na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej autorstwa dr. Łukasza Adamskiego.
- Powstanie Styczniowe jest zwykle określane w historii jako wyłącznie polskie, ale uważam, że było to ostatnie wspólne powstanie naszych narodów przeciwko moskiewskiemu imperium. Ten album pokazuje również przeszłość Ukrainy jako kraju europejskiego, co jest ważne, ponieważ w Europie Zachodniej, nie mówiąc o krajach pozaeuropejskich, dzieje Ukrainy wciąż są często interpretowane przez pryzmat rosyjskiej propagandy i historii - powiedział podczas spotkania dr Łukasz Adamski.
Powstanie Styczniowe było największą wojną partyzancką w Europie w XIX wieku. Miało ogromny wpływ na losy narodów polskiego, ukraińskiego, litewskiego i białoruskiego. W odpowiedzi na powstanie rosyjski minister spraw wewnętrznych zakazał publikacji książek religijnych, edukacyjnych i szkoleniowych w języku ukraińskim (tzw. cyrkularz wałujewski).
Prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy podczas spotkania we Lwowie 11 stycznia 2023 r. podpisali wspólną deklarację, nazywając wojnę z Rosją w latach 1863-1864 „wspólnym powstaniem przeciwko tyranii i uciskowi”. Wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski upamiętnili powstanie w deklaracji podpisanej w Wilnie 7 lipca 2021 roku.
„Walka z Cesarstwem Rosyjskim w rycinach Artura Grottgera” to wspólna publikacja ukraińskiego Wydawnictwa Mistectwo i Centrum Mieroszewskiego.
Uczestnicy:
- Serhij Ponoczownyj, dyrektor Wydawnictwa Mistectwo
- Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego
Wydarzenie było transmitowane na kanale YouTube Ukrinform pod tym linkiem.