Dlaczego Putin grozi użyciem bomby jądrowej?
W tym odcinku podcastu historycznego Polihistor, dr Bartłomiej Gajos z Centrum Mieroszewskiego w rozmowie z Łukaszem Kulesą, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, podejmuje żywy i aktualny temat ryzyka użycia przez Władimira Putina broni jądrowej. Czy taka możliwość rzeczywiście istnieje, czy są to tylko puste groźby? Jak powinny reagować na nie państwa członkowskie NATO?
Łukasz Kulesa po pierwsze wskazuje, z jakich źródeł należy korzystać, aby zapewnić sobie dostęp do wiarygodnych i sprawdzonych informacji na temat poziomu promieniowania na terenie naszego kraju. Wyjaśnia także, dlaczego Władimir Putin tak chętnie wypowiada groźby na temat możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej. Według eksperta, poziom zagrożenia niewątpliwie jest obecnie wyższy niż przed wybuchem wojny na Ukrainie, lecz nie należy rozpatrywać go w kategoriach pewności, lecz prawdopodobieństwa, które zawsze istnieje.
Ryzyko może się jednak zwiększać w miarę ponoszonych przez Rosję porażek na froncie ukraińskim. To właśnie one mogłoby skłaniać bowiem Putina do sięgnięcia po bardziej radykalne środki. Groźby jądrowe mogą być rozpatrywane w kategoriach kompensacji niepowodzeń militarnych, a także jako ostrzeżenie dla tych państw, które mogłyby ingerować w przebieg wojny, dostarczając Ukrainie wsparcia. Łukasz Kulesa opisuje ponadto, w jaki sposób strategicznie i technicznie jest planowany oraz przygotowywany atak jądrowy oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby taki scenariusz mógł zostać wcielony w życie.
Czy istnieje coś takiego, jak „czerwona linia”, której przekroczenie przez wojska ukraińskie lub sojusznicze mogłoby spowodować użycie przez Rosję broni jądrowej? Jakich terytoriów Rosja jest skłonna bronić za wszelką cenę, w tym za cenę użycia broni jądrowej? Czy Krym wchodzi w ich skład? Jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze użycia przez Putina broni atomowej? Jakie mogą być tego skutki dla nas? I wreszcie, czy powinniśmy zaopatrzyć się w zapas tabletek z jodkiem potasu, jako środka ochrony przed negatywnym wpływem promieniowania?