Czy Niemców fascynuje Rosja?
W tym odcinku podcastu historycznego Polihistor dr Bartłomiej Gajos, historyk z Centrum Mieroszewskiego, spotyka się z prof. Stanisławem Żerką z Instytutu Zachodniego, specjalistą z zakresu historii XX w., dyplomacji oraz historii Niemiec. Obaj historycy wspólnie będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy Niemcy są zafascynowani Rosją i jej historią oraz jak jej postrzeganie wpływało na kształtowanie się wzajemnych stosunków na przestrzeni lat.
Relacje niemiecko-rosyjskie są niejednoznaczne. To państwa, które na przestrzeni dziejów wielokrotnie ze sobą rywalizowały, ścierały się zbrojnie, ale także współpracowały dla osiągnięcia wspólnych celów politycznych. Według prof. Żerki, Niemcy są niewątpliwie zaciekawieni Rosją – jej historią, kulturą oraz odmiennością. Fascynacja ta jest wzajemna. Z drugiej bowiem strony, Rosja na przestrzeni wieków także interesowała się Niemcami. Relacje pomiędzy oboma krajami cechowała jednak duża zmienność – sympatia i współpraca przeplatały się bowiem z niechęcią, krytyką oraz rywalizacją na polu militarnym.
Prof. Żerka szczegółowo omawia stosunki rosyjsko-niemieckie na przestrzeni lat, wyjaśnia jak poszczególni władcy obydwu państw odnosili się do rządzących drugim oraz jakie czynniki wpływały na kształtowanie się wzajemnych relacji na przestrzeni XIX i XX w. Opisuje także, jak wyglądają współczesne relacje rosyjsko-niemieckie, zwłaszcza po 2014 r. i w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny, a także wspólnie prowadzonych projektów gospodarczych.
Z tego odcinka słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się, czy współcześnie Niemcy rzeczywiście dążą do utrzymania pozytywnych/neutralnych relacji z Rosją. Jaki historyczny dług mają wobec Rosji i za co są jej wdzięczni? Jak przeszłość rzutuje na kształtowanie współczesnej polityki niemiecko-rosyjskiej? Jakie wydarzenie z początku II wojny światowej określa się jako „puste miejsce w niemieckiej pamięci”? I wreszcie, jak powinniśmy właściwie rozumieć i interpretować funkcjonujące od 2014 r. określenia „Russlandversteher” i „Putinversteher”, odnoszone się do sympatyzujących z Rosją Niemców?