Program „Miesiąc w Polsce” w 2023 roku umożliwił stypendystom pełne zaangażowanie w swoje projekty. To była doskonała okazja do pracy nad badaniami, korzystania z bogatej literatury i źródeł archiwalnych oraz nawiązywania kontaktów z ekspertami w dziedzinie.
Projekty naukowo-badawcze mają duży wpływ na relacje między narodami. Wprowadzają nowe horyzonty zrozumienia, przełamują stereotypy i kształtują postawy oparte na rzetelnej wiedzy. Badania naukowe wnoszą obiektywne dowody i informacje do debaty między narodami. Zaś wiedza staje się mostem, który pozwala budowanie relacji opartych na wspólnych wartościach intelektualnych.
Współpraca i badania naukowców oraz ekspertów stanowią klucz do rozwijania trwałych i zrównoważonych relacji między krajami, co jest szczególnie istotne w Europie Środkowo-Wschodniej.
Badania nad historią, kulturą i polityką pozwalają na zrozumienie kontekstu działań i decyzji, dają głos różnym perspektywom, umożliwiając przewartościowanie narracji i zrozumienie, dlaczego pewne wydarzenia miały miejsce. To kluczowe dla unikania uprzedzeń i nieporozumień oraz błędów z przeszłości.
Program Stypendialny Mieroszewskiego „Miesiąc w Polsce” to unikalna szansa na rozwijanie wiedzy. W 2023 roku z programu skorzystało blisko 10 osób.