Wojna Rosji z Ukrainą - test dla prawa międzynarodowego
Młodzi badacze i badaczki z Białorusi, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy wzięli udział w naszej międzynarodowej szkole letniej. Projekt był doskonałą okazją, aby poznać perspektywę prawa międzynarodowego wobec wydarzeń historycznych i jego roli w pracy analityków spraw międzynarodowych oraz historyków.
Prawo międzynarodowe ma ogromne znaczenie dla świata polityki i dyplomacji, a także dla historyków. Jest narzędziem regulującym stosunki między państwami. To w dużej mierze dzięki niemu społeczność międzynarodowa podejmuje działania polityczne, ekonomiczne i wojskowe przeciwko tym państwom, które je naruszają.
Podczas szkoły letniej, uczestnicy i uczestniczki mieli okazję poznać wybitnych wykładowców, którzy specjalizują się w dziedzinie prawa międzynarodowego i historii. W trakcie intensywnych zajęć mogli dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady i regulacje prawa międzynarodowego, a także jak wpływa ono na interpretację wydarzeń historycznych.
Młodzi badacze i badaczki wzięli udział m.in. w następujących zajęciach:
- Świat bez zasad? Konsekwencje prawa międzynarodowego;
- Nielegalne i okrutne: jakie rodzaje broni i środki walki są zakazane przez prawo międzynarodowe?;
- Sprawa Władmira P.: "papierek lakmusowy" dla Międzynarodowego Trybunału Karnego;
- Poszukiwanie standardów: jak zmierzyć skuteczność prawa międzynarodowego?
Nasza szkoła letnia to nie tylko nauka – to także wspaniała okazja, aby poznać innych utalentowanych badaczy z sąsiednich krajów, dzielących trudną historię.