Thinking Wisely
Międzynarodowa Szkoła Letnia „Myślmy krytycznie. Szkoła Ekspertyzy Politycznej Centrum Mieroszewskiego”
Zaprosiliśmy studentów i studentki, doktorantów, młodych naukowców, dziennikarzy i ekspertów i ekspertki w dziedzinie stosunków międzynarodowych do udziału w międzynarodowej szkole letniej „Myślmy krytycznie. Szkoła Ekspertyzy Politycznej Centrum Mieroszewskiego”. Była to świetna okazja do poprawy umiejętności analitycznych, zgłębienia metodologii badawczej i zdobycia wiedzy o pracy think-tanków. Program przewidział też kształcenie umiejętności analitycznego pisania, co jest nieodzowne dla każdego, kto pragnie tworzyć wartościowe analizy i raporty.
Głównym celem szkoły letniej było połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi warsztatami, które umożliwiły uczestnikom pogłębienie swoich umiejętności analitycznych oraz zdolności do logicznej argumentacji. Program przewidział również intensywne szkolenie z zakresu analitycznego pisania, co jest niezbędne dla każdego badacza czy eksperta w dziedzinie polityki. Pragnęliśmy także wzbogacić uczestników o nowe doświadczenia kulturowe i międzynarodowe oraz zachęcić ich do analizowania różnych aspektów stosunków polsko-ukraińskich.
Czego można było się spodziewać na letniej szkole?
Podczas sześciu dni intensywnych zajęć, uczestnicy i uczestniczki mieli okazję:
- pogłębić umiejętności krytycznego myślenia oraz zdobyć wiedzę o mechanizmach podejmowania decyzji i wymogach skutecznej analizy dzięki współpracy z ekspertami z think-tanków, tj.: „Ukrainian Prism”, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Centrum Mieroszewskiego, a także z Instytutu Ukraińskiego, Ukraińskiego Centrum Polityki Europejskiej oraz ukraińskiego portalu Ukraiński Tydzień
- poprawić swoje umiejętności analityczne, aby uniknąć groźby bycia pseudo-analitykiem,
- podzielić się własnymi badaniami i refleksjami podczas dyskusji z innymi uczestnikami,
- rozważyć zawiłości wojny Rosji z Ukrainą z punktu widzenia prawa międzynarodowego oraz przez pryzmat globalnych konfliktów,
- poznać utalentowanych badaczy z sąsiednich krajów i nawiązać wartościowe kontakty.
Szkoła odbyła się w dniach 14-20 sierpnia 2024 roku w Tatarowie (obwód iwanofrankowski, Ukraina). Do jej udziału wybraliśmy studentów i doktorantów z Polski, Ukrainy, Mołdawii oraz młodych liderów zainteresowanych sprawami publicznymi, stosunkami międzynarodowymi, prawem międzynarodowym i historią.
Lokalizacja letniej szkoły została starannie wybrana na podstawie odległości od strefy działań wojennych oraz innych względów bezpieczeństwa, aby zapewnić uczestnikom spokojne i bezpieczne warunki do nauki i dyskusji.
fot. Arsen Kyzym