FAQ
Adresatami III Otwartego konkursu są m.in. instytucje publiczne, akademickie, edukacyjne, organizacje pozarządowe, fundacje i samorządy. O dofinansowanie mogą się też ubiegać osoby fizyczne.
Wnioski można składać do 27 stycznia 2025 r.
O zachowaniu terminu decyduje wyłącznie data wpływu wniosku do Centrum. Nie ma znaczenia data nadania przesyłki przez wnioskodawcę.
Wniosek oraz dokumenty stanowiące załączniki do wniosku, o których mowa w § 10 ust. 3 pkt 1-5 Regulaminu III Otwartego Konkursu, sporządza się za pomocą generatora wniosków dostępnego pod adresem: otwartykonkurs.mieroszewski.pl.
Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy wypełnić w języku polskim i dostarczyć w postaci papierowej lub jako dokument elektroniczny.
- Wniosek w postaci papierowej (wygenerowany PDF z podpisem odręcznym), składa się osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego, przesyłką kurierską lub w inny sposób na adres: Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, Dział Projektów Międzynarodowych, ul. Jasna 14/16A, 00-041 Warszawa.
- Dokument elektroniczny powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Składany w ten sposób wniosek przekazuje się na adres poczty elektronicznej otwartykonkurs@mieroszewski.pl, podając w tytule „III Otwarty Konkurs”. Można to również zrobić za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej udostępnionej na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) na adres: /CPRDiP/SkrytkaESP, lub, jeżeli wnioskodawca posiada taką możliwość, publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego na adres do doręczeń elektronicznych Centrum wpisany do bazy adresów elektronicznych..
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.
Uwaga: skan wygenerowanego, podpisanego odręcznie i przesłanego za pośrednictwem poczty elektronicznej wniosku, nie jest wnioskiem złożonym na konkurs w rozumieniu Regulaminu III Otwartego Konkursu.
Kwota udzielonego dofinansowania nie może być przeznaczona na zakup środków trwałych i wyposażenia, wynajęcia i opłacenie biura, ochrony i sprzątania biura, zakupu napojów alkoholowych itp. Nie dopuszcza się refundowania kosztów poniesionych przed dniem zawarcia umowy o dofinansowania przedsięwzięcia ani po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, określonych w umowie o dofinansowanie przedsięwzięcia.
Wysokość dofinansowania Centrum nie może przekroczyć 80% budżetu przedsięwzięcia. Niezbędny jest więc udział środków własnych wnioskodawcy w wysokości minimum 20% budżetu. Wkład własny wnioskodawcy może być finansowy, rzeczowy lub osobowy. To może być np. wolontariat – jego wartość należy oszacować mnożąc minimalną stawkę godzinową (w 2025 r. stawka wynosi 30,50 zł) przez liczbę godzin przepracowanych przez wolontariusza przy realizacji przedsięwzięcia. Może to być także wkład rzeczowy (np. udostępnienie sali czy sprzętu niezbędnego do realizacji przedsięwzięcia itp.). Za wkład własny uważane są także środki finansowe uzyskane przez wnioskodawcę z innych źródeł i wpłaty uczestników przedsięwzięcia.
Centrum nie określa ani maksymalnej, ani minimalnej kwoty dofinansowania, o jaką może się ubiegać wnioskodawca.
Wnioskodawca powinien uwzględnić przy planowaniu przedsięwzięcia, że nie może być ono skierowane na osiągnięcie zysku. W razie zaistnienia zysku przedsięwzięcia podmiot otrzymujący dofinansowanie jest obowiązany do zwrotu dofinansowania na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych.
Środki finansowe z dofinansowania Centrum mogą zostać wykorzystane na pokrycie kosztów podróży krajowych i zagranicznych, zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników przedsięwzięcia, a także ich honorariów, jeśli jest to przewidziane w budżecie. Zgodnie z Regulaminem III Otwartego Konkursu zaliczamy je do kosztów merytorycznych. Sfinansować można także wynagrodzenie koordynatora i innych osób zajmujących się obsługą przedsięwzięcia, koszty administracyjne, koszty promocji itp.
Na etapie składania wniosku należy uwzględnić, że termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia nie może być późniejszy niż dzień 31 października 2025 r. Terminem rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia jest dzień zawarcia umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia.
- Każdy wniosek musi być wypełniony wyłącznie za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie otwartykonkurs.mieroszewski.pl. Wnioski sporządzone w inny sposób, np. w edytorach tekstu lub jako odręczne dokumenty, nie spełniają wymagań formalnych i nie będą rozpatrywane.
- Nieodpowiednia forma podpisu
- brak podpisu odręcznego w wersji papierowej,
- brak kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
- wniosek w formie skanu z podpisem odręcznym nie jest dokumentem w formie elektronicznej. - Brak upoważnienia do reprezentacji: brak dokumentu potwierdzającego umocowanie osoby podpisującej wniosek w imieniu wnioskodawcy (np. pełnomocnictwa, dokumentu rejestracyjnego organizacji).
- Nieodpowiednie terminy: złożenie wniosku po terminie wyznaczonym w regulaminie.
- Nieprawidłowe daty realizacji projektu: przedsięwzięcie musi być zrealizowane nie później niż do dnia 31 października 2025 r., i rozliczone nie później niż do 15 listopada 2025 r.
- Brak wkładu własnego: nieokreślenie wkładu własnego w budżecie (minimum 20% całkowitych kosztów przedsięwzięcia).
- Niespełnianie warunków uczestnictwa: wnioskodawca nie należy do grupy podmiotów uprawnionych do składania wniosków.
- Projekt nie wpisuje się w cele konkursu określone w regulaminie.
- Nieprawidłowe dane kontaktowe: brak lub błędnie podane dane kontaktowe wnioskodawcy, co uniemożliwia dalszą komunikację.
- Brak zgodności z wymaganiami językowymi: wniosek lub jego załączniki nie zostały sporządzone w języku polskim, jeśli regulamin tego wymaga.
- Przesłanie wniosku na niewłaściwy adres pocztowy lub elektroniczny.
- Nieaktualne dokumenty rejestracyjne: załączniki, takie jak odpisy z KRS lub innych rejestrów, wystawione wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku.
Skutki błędów formalnych
- Brak możliwości poprawy: wnioski, które nie spełniają minimalnych wymogów formalnych (np. brak podpisu, niekompletne załączniki), są odrzucane bez wezwania do poprawy.
- Możliwość poprawy: w przypadku drobniejszych braków, wnioskodawca jest wzywany do ich usunięcia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania.
Po zakończeniu naboru wnioski są poddawane ocenie formalnej, o których mowa w § 19 Regulaminu III Otwartego Konkursu. Wnioski spełniające wymagania formalne dopuszcza się do oceny merytorycznej komisji konkursowej, składającą się co najmniej z pięciu członków, powoływanych przez Dyrektora Centrum. Na posiedzeniu komisji konkursowej każdy z jej członków przedstawia swoją opinię na temat każdego wniosku, po czym w drodze dyskusji komisja konkursowa przyjmuje uchwały, w których proponuje udzielenie dofinansowania i jego wysokość albo odmowę udzielenia dofinansowania. Po zapoznaniu się z oceną wniosku dokonaną przez komisję konkursową Dyrektor Centrum udziela dofinansowania w wysokości zaproponowanej przez Komisję albo odmawia udzielenia dofinansowania przedsięwzięcia.
1. Ocena formalna
Wniosek musi spełniać kryteria formalne, aby mógł zostać dopuszczony do oceny merytorycznej. Kryteria formalne obejmują:
- wniosek został złożony przez podmiot uprawniony do udziału w konkursie,
- dokumenty załączone do wniosku są kompletne i zostały przygotowane zgodnie z wymaganiami (np. harmonogram, budżet, oświadczenia),
- projekt zakłada wkład własny wnioskodawcy na poziomie co najmniej 20% budżetu,
- wniosek został podpisany przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy,
- termin realizacji przedsięwzięcia mieści się w okresie określonym w regulaminie (do 31 października 2025 r.),
- wniosek zawiera wszystkie wymagane informacje i został złożony w terminie.
2. Ocena merytoryczna
Wnioski dopuszczone do oceny merytorycznej są oceniane według następujących kryteriów:
A. Zgodność z celami konkursu. Projekt realizuje cele konkursu, takie jak:
- promowanie dialogu i współpracy Polaków z narodami Europy Wschodniej,
- budowanie więzi międzykulturowych z poszanowaniem odrębności narodowej i kulturowej,
- zwalczanie stereotypów i upowszechnianie wiedzy o historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
B. Jakość merytoryczna projektu
- wyraźne i realistyczne określenie celów projektu,
- oryginalność i innowacyjność przedsięwzięcia,
- wpływ projektu na grupy docelowe oraz możliwość osiągnięcia trwałych rezultatów.
C. Realność realizacji projektu
- harmonogram i plan działań są szczegółowe, spójne i możliwe do zrealizowania w zakładanym czasie,
- budżet projektu jest realny i adekwatny do zaplanowanych działań.
D. Efektywność budżetu
- stosunek nakładów finansowych do oczekiwanych efektów projektu,
- racjonalność wydatków w odniesieniu do założonych działań.
E. Zakres oddziaływania projektu
- liczba i różnorodność uczestników lub odbiorców projektu,
- możliwość kontynuacji działań po zakończeniu dofinansowania,
- wpływ projektu na rozwój dialogu i współpracy międzykulturowej.
F. Doświadczenie i potencjał wnioskodawcy
- dotychczasowe doświadczenie w realizacji podobnych projektów,
- możliwości organizacyjne i logistyczne wnioskodawcy.
Termin przekazania środków finansowych z dofinansowania Centrum zostanie określony w umowie. Podmiot otrzymujący dofinansowanie jest zobowiązany do założenia obsługującego je oddzielnego konta bankowego.