Myślą i słowem. Polsko-rosyjski dyskurs ideowy XIX wieku
Nie było drugiej takiej epoki w dziejach, w której między Polakami a Rosjanami dochodziłoby do równie intensywnych kontaktów jak w wieku XIX.
Myśl polityczna obu narodów i ogromne inspiracje, których intelektualiści polscy i rosyjscy sobie wzajemnie dostarczali, stanowią równocześnie temat stale aktualny, ułatwiający dotarcie do istoty polsko-rosyjskich napięć, także tych obecnych.
Historia polsko-rosyjskich interakcji intelektualnych, sporów i wzajemnych inspiracji ideowych jest zagadnieniem mało znanym, a poza Polską bardzo często pomijanym. Na straży ignorancji stoi szeroko rozpowszechniony stereotyp sprowadzający opowieść o tych stosunkach do kampanii wojennych, rozbiorów, powstań, martyrologii.
Książka jest owocem zorganizowanej przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w 2012 roku międzynarodowej konferencji naukowej, której patronowały postaci Aleksandra Hercena i Joachima Lelewela. Zawiera artykuły takich badaczy jak: Wiktoria Śliwowska, Andrzej Walicki, Andrzej Nowak i Leonid Gorizontow.