Dlaczego Polska po 1989 r. osiągnęła szybko sukces, a Ukrainie się to nie udało?
Od wspólnego startu do różnych rzeczywistości. Polska i Ukraina po upadku komunizmu.
W odcinku autorzy porównują losy obu narodów po II wojnie światowej, wnikają w kontekst lat 90-tych, analizują kluczowe decyzje, które zdeterminowały rozwój obu państw, i szukają odpowiedzi na pytanie, jakie lekcje Ukraina może wyciągnąć z polskich doświadczeń.
Historia lat 90-tych to czas wielkich nadziei i trudnych wyzwań dla wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Rozpad ZSRR otworzył drzwi do radykalnych zmian, jednak droga do demokratycznego i gospodarczego rozkwitu okazała się zupełnie różna dla sąsiadujących państw. Dlaczego Polska, której sytuacja gospodarcza pod koniec lat 80. była gorsza niż sowieckiej Ukrainy, w latach 90. stała się wzorem reform i modernizacji, podczas gdy niepodległa Ukraina ugrzęzła w korupcji, oligarchizacji i politycznej niestabilności? Aby dowiedzieć się więcej, oglądajcie najnowszy film na kanale „Realnej Istoriji”.
Tak jak poprzednio, do dyskusji zaprosiliśmy uznanych badaczy z obu krajów:
- Wojciecha Konończuka, dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) – z Polski,
- oraz prof. Ihora Cependę, rektora Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka – z Ukrainy.
To był trzeci odcinek cyklu opowiadającego o historii polsko-ukraińskich relacji. Projekt realizowany jest przy współpracy ukraińskiego kanału historycznego „Realna Istorija”.