Odkryj Prawdziwą Gruzję. „Najgruzińszy/a”
Stereotypy są zarówno potrzebne, jak i szkodliwe. Dzięki nim porządkujemy rzeczywistość, ale również nadmiernie ją upraszczamy i banalizujemy.
Stereotypy szczególnie szkodzą, gdy dotyczą odmiennych grup ludzi i innych nacji. Naukowcy dowodzą, że najlepszym sposobem na stereotypy jest świadomość, że coś jest stereotypem, a prawda jest dużo bardziej złożona. Jak zatem stworzyć film, który podważy nasze stereotypy o Gruzji, a jednocześnie się do nich otwarcie odnosi? Tak powstała koncepcja filmu „Najgruzińszy/a”, w którym polski naukowiec wyrusza do Gruzji, aby uchwycić najbardziej typowego Gruzina lub najbardziej typową Gruzinkę.
Czy istnieje typowy Gruzin?
„Najgruzińszy/a” to dokumentalny film rozrywkowy o poszukiwaniu esencji gruzińskości. Dr Tomasz Adamski wyrusza na badania terenowe do Gruzji, aby sfotografować „najgruzińszego” lub „najgruzińszą” – osobę, która najpełniej zobrazuje nasze wyobrażenie o mieszkańcach Gruzji. Czy będzie to potężny myśliwy wzruszony własnym wykonaniem piosenki na bandurze, czy może 70-letni pasterz owiec pozujący do obiektywu robiąc gwiazdę na Gruzińskiej Drodze Wojennej? A może winiarz z Kachetii, przekonujący, że 80% genotypu Tutanchamona jest pochodzenia gruzińskiego?
Im dalej w Gruzję i im bliżej Tbilisi, tym bardziej te stereotypowe wyobrażenia o Gruzinach zaczynają się komplikować. Czy „najgruzińszą” może być artystka graffiti tworząca gigantyczne murale na blokach Tbilisi? Albo wojowniczka z grupy Horoli, powalająca na ziemię mężczyzn uderzeniem swojego miecza, a nawet samej dłoni? A może „najgruzińszym” jest trener reprezentacji Gruzji w rugby, który przeżył już trzy wojny, a którego wychowała niebezpieczna tbiliska ulica lat 90-tych? Albo artysta, którego muzyka łączy pokolenia i jest w stanie zbliżyć ze sobą homofobicznego ojca z synem gejem?
„Najgruzińszy/a” to rozrywkowe kino drogi z przymrużeniem oka, w którym badacz często traci dystans i sam staje się badanym, gdy daje się porwać gruzińskiej spontaniczności, gościnności i otwartości.
Jak skończy się jego gruzińska przygoda? Czy odnajdzie „najgruzińszego/ą”? Czy ktoś taki w ogóle istnieje?
Film w reżyserii Pawła Nazaruka (DogFilm Studio Filmowe), powstał we współpracy z Tomaszem Adamskim, a wystąpili w nim: Maja Beridze, Marine Berdzenadze, Tuti Berdzenadze, Nikoloz Sanikidze, Beka Tsertsvadze, Elene Tsertsvadze, Gela Natoshvili, Vano Sifrashvili, Musya Keburia, Lado Kilasonia, Dato Tsintsadze, Nana Gamkrelidze, Lasha Chapel, Archil Kikodze.