Bolesław Chrobry i Ruś Kijowska: Sojusze, Konflikty, Dziedzictwo
Co łączyło Gniezno i Kijów w czasach Bolesława Chrobrego?
W nowym filmie dokumentalnym „Realnej Istoriji” opowiadamy o stosunkach między średniowieczną Polską a Rusią. W sposób szczególny omawiamy dzieje panowania Bolesława Chrobremu i jego rolę w kształtowaniu relacji między Gnieznem a Kijowem. Historia panowania pierwszego króla polskiego staje się punktem wyjścia dla szerszej opowieści o koligacjach rodzinnych Piastów z Rurykowiczami rządzącymi w Kijowie, o przymierzach i o waśniach sąsiedzkich, które miały decydujące znaczenie dla przyszłości regionu, o ambicjach i namiętnościach władców z obu dynastii.
Dlaczego opowieść o tamtych czasach jest ważna dzisiaj?
Bolesław Chrobry i jego polityka wobec Rusi pokazują, że relacje między Polakami i Ukraińcami od zarania dziejów obu narodów były dynamiczne, oddziałując na ich rozwój historyczny, a wręcz na samą tożsamość. Spory o Grody Czerwieńskie, przymierze z kniaziem Świętopełkiem, interwencja w Kijowie, koronacja Daniela w Drohiczynie na króla Rusi czy polska obecność na Rusi Czerwonej, Wołyniu, Podolu i Kijowszczyznie - to ważne elementy pamięci Polaków i Ukraińców o przeszłości. Warto przy tym zwrócić uwagę, że to świadomość wielowiekowej polsko-ukraińskiej wspólnoty dziejowej oraz uzurpowania sobie przez Moskwę praw do dziejów dawnej Rusi zwiększa solidarność obu narodów w czasach, gdy Ukraina walczy o swoją niepodległość z rosyjskim imperializmem, a Polska jej w tym walnie pomaga.
W filmie wypowiadają się historycy z Polski:
- prof. Hieronim Grala,
i Ukrainy:
- Wadym Aristow, analizujący zarówno politykę Bolesława Chrobrego, innych Piastów i Rurykowiczów, jak i jej konsekwencje dla naszego regionu.
To był piąty odcinek cyklu opowiadającego o historii polsko-ukraińskich relacji. Projekt realizowany jest przy współpracy ukraińskiego kanału historycznego „Realna Istorija”.