Centrum Mieroszewskiego wraz ze Stowarzyszeniem Demagog organizuje cykl warsztatów z fact-checkingu Humbug przeznaczony dla nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dzięki naszym warsztatom pedagodzy zostaną wyposażeni w wiedzę oraz narzędzia niezbędne do kształtowania u uczniów umiejętności krytycznego myślenia i oceny wiarygodności informacji.
W dzisiejszym świecie, gdzie fake newsy i dezinformacja stają się coraz większym wyzwaniem, umiejętność weryfikacji faktów jest kluczowa nie tylko dla rozwoju indywidualnego uczniów, ale także dla zdrowia całego społeczeństwa. Nauczyciele, jako pierwszoplanowi edukatorzy, mają niezastąpioną rolę w przekazywaniu tych kompetencji.
W obliczu rosnącego zagrożenia dezinformacją, szczególnie wynikającą z rosyjskich działań w przestrzeni medialnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, umiejętność weryfikacji faktów jest kluczowa. Dezinformacja ma na celu wprowadzanie zamętu, osłabianie zaufania do instytucji demokratycznych oraz szerzenie podziałów społecznych, co czyni edukację medialną bardziej potrzebną niż kiedykolwiek.
Nasze szkolenia mają charakter warsztatowy, w czasie których nie skupiamy się na przekazywaniu suchych faktów na temat dezinformacji, ale pokazujemy jak wykorzystywać współczesne narzędzia do rozmowy z uczniami o problemie dezinformacji, na przykładach „z internetu” pokazujemy zmanipulowane informacje. Oprócz tego w czasie warsztatów uczestnicy wspólnie opracują nowe materiały do wykorzystania w klasie. Chcemy, żeby nasze warsztaty stały się miejscem, w którym nauczyciele będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami.
Tematy, które zostaną poruszone w czasie szkolenia:
- Fake news i inne rodzaje fałszywych informacji
- Wiarygodne źródła informacji
- Przybornik fact-checkera, czyli narzędzia weryfikacji
- Jak reagować na fałszywe informacje w rozmowie i w sieci
- Dezinformacja wokół wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego
- Jak podejmować temat dezinformacji w klasie – metody i narzędzia
"Przekraczaj granice faktów: odkryj narzędzia walki z fake newsami!"
Za nami szkolenie w Olsztynie, a przed w trzech innych miastach Polski.
- To było wspaniałe doświadczenie. Dziękuję za świetną atmosferę, wspaniałą i profesjonalną, perfekcyjną organizację, zaopiekowanie wszystkich naszych potrzeb. Dzięki warsztatom z Demagogiem czuję się wyposażona w wiedzę, nowe narzędzia pracy, pomysły. Jestem również naładowana pozytywną energią networkingu - nowych kontaktów, ciekawych znajomości, inspiracji, wymiany doświadczeń. To był wspaniały czas - powiedziała po szkoleniu jedna z uczestniczek.
Warsztaty z fact-checkingu HUMBUG organizowane przez Centrum Mieroszewskiego i stowarzyszenie Demagog są skierowane do nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą pomóc swoim uczniom i uczennicom w radzeniu sobie z dezinformacją.
Dzięki nim uczestnicy pierwszej edycji dowiedzieli się, jak rozpoznawać dezinformację, chronić swoich podopiecznych przed wpływem fałszywych informacji i kształtować krytyczne myślenie.
Media społecznościowe, choć pełnią wiele pozytywnych funkcji, stały się idealnym środowiskiem dla rozprzestrzeniania dezinformacji. Szybki przepływ informacji, brak weryfikacji treści oraz tzw. bańki informacyjne, które segregują nasze przekonania, sprawiają, że łatwo jest uwierzyć w nieprawdziwe informacje i je szeroko udostępniać.
Podczas warsztatów nauczyciele i nauczycielki dowiedzieli się, jak korzystać z narzędzi fact-checkingowych i analizować wiarygodność źródeł informacji. Naszym celem było wyposażenie uczestników w narzędzia, które pozwolą skutecznie rozpoznawać dezinformację.
Jednym z ważnych zadań nauczycieli i nauczycielek jest edukowanie uczniów na temat dezinformacji. Nasze warsztaty dostarczyły gotowych materiałów dydaktycznych i strategii, które pomogą w prowadzeniu rozmów na temat rozpoznawania dezinformacji i budowania odporności na nią wśród uczniów i uczennic.
Projekt zakończył się wręczeniem certyfikatów, które z pewnością będą pomocne w dalszej karierze nauczycielskiej.
„Trzeba więcej takich szkoleń” – to opinia jednej z uczestniczek warsztatów.